Stejně jako každý rok proběhne i letos osvětová kampaň Antibiotický týden pod záštitou České lékárnické komory. Během tohoto týdne se snaží lékárníci přiblížit veřejnosti problematiku nadužívání antibiotik, která je velkým strašákem odborné veřejnosti. Při dlouhodobém užívání stejného antibiotika může dojít k rezistenci bakterie na dané antibiotikum. A co je tedy rezistence? Pokud se bakterie stane rezistentní na dané antibiotikum, toto antibiotikum již proti ní není účinné. Problém nastává, pokud je daná bakterie rezistentní na více antibiotik. V krajním případě se může stát, že na ní nezapůsobí žádné antibiotikum. Vývoj antibiotik se v posledních letech zpomalil a nepřibývá dostatek nových účinných látek, na které bakterie nejsou rezistentní.
Snaha o racionalizaci antibiotické léčby
Je tedy velice důležité se k antibiotické zásobě chovat racionálně. Nasazovat antibiotika jen v případě bakteriální infekce a při virové infekci antibiotika nepoužívat. V případě těžkých virových infekcí máme možnost podávat antivirotika. Myslím, že veřejnost již v posledních letech zaznamenala tato upozornění zdravotníků a snaží se přistupovat k podávání antibiotických tablet zodpovědně. Většině je již známo, že je nutné dodržovat časový interval podávání tablet, který zajišťuje dostatečnou hladinu antibiotika v krvi, a je nutné dodržet dostatečnou dobu léčby, aby se infekce nevrátila.
Nadužívání u lokálních léčiv
V čem mají ale mnozí mezery, a to nejen mezi laiky ale i lékaři, je nadužívání nosních, ušních i očních kapek či mastí. Je naprosto nevhodné na běžnou rýmu nasazovat nosní kapky s antibiotikem. Rýma je ve většině případů virového původu, proto není racionální nasazovat antibiotika. Takto často nasazené nosní kapky s antibiotikem poškozují mikrobiom nosní sliznice, jehož dobrá kondice je důležitá pro správnou obranyschopnost. Stejně můžeme uvažovat i u ušní infekce či oční infekce, i když zde pozorujeme nadužívání antibiotik méně.
U starší generace se setkáváme s masivním nadužíváním antibiotických mastí. Je zcela nevhodné na nekomplikované oděrky bez větší infekce mazat tuto mast. Hojení můžeme podpořit například mastí s polymerem a ionty stříbra, které dezinfikují. Masti s antibiotikem bychom si měli nechat na komplikované, špatně se hojící rány.
Uchovávání léčiv je zásadní
V neposlední řadě je zásadní správné uchovávání léčiv. Tekuté lékové formy zpravidla po otevření mají jen krátkou dobu spotřeby (např. týden, či měsíc). U mastí tato doba může být delší, ale ani zde se neřídí expirací, ale po otevření se zkracuje. Zásadní je i teplota uchovávaní. U kapek to může být lednice s teplotou 2-8 °C a u mastí teplota pokojová, která by měla být 15-25 °C. Při správném uchovávání a nepřekročení doby spotřeby můžeme garantovat účinnost antibiotika, v opačném případě může dojít k rozložení účinných látek. Závěrem bych chtěla apelovat, abyste vždy každou infekci (lokální i celkovou) řešili s lékařem, který ze svých zkušeností dokáže posoudit, zda je nutná antibiotická léčba.