V České republice má každý třetí občan pejska nebo kočičku. Jak se o ně správně starat, aby netrpěli parazitárním onemocněním?
Parazity dělíme na vnější (na kůži) jako jsou například blechy nebo klíšťata a vnitřní jako jsou například škrkavky, měchovci nebo tasemnice. Vhledem k odlišné biologické stavbě vnějších a vnitřních parazitů je nutné na ně použit i různé přípravky.
U vnějších parazitů používáme v akutním stavu pěny nebo šampóny na bázi silikonů, které snižují povrchové napětí a zabraňují přilnutí parazita k srsti. Obvykle tyto přípravky používáme při zablešení. K preventivní péči jsou vhodné roztoky ve formě spot-on, které se psovi nebo kočce aplikují přímo na kůži mezi lopatky (neaplikujeme na srst). Účinná látka z těchto roztoků se distribuuje do celého oběhu a chrání zvíře čtyři až šest týdnů. Na podobném principu fungují i žvýkací tablety pro psy, které chrání psa před vnějšími parazity vždy měsíc. Dále existují obojky pro kočky i psy, které chrání zvíře až šest měsíců. Pokud nepotřebujete denní ochranu (například máte zvíře doma a ven chodí výjimečně), jsou vhodné i spreje proti vnějším parazitům.
Na vnitřní parazity používáme tablety nebo pasty. Upozorňujeme, že ne všechny tyto přípravky jsou vhodné pro kočky, proto je vždy nutné si dobře přečíst na přípravku, zda je vhodný pro kočky i psy nebo pouze pro psy. Obvykle se „odčervuje“ jednou za půl roku. U venkovních zvířat se doporučuje častěji, zvláště pokud mají přístup k divoce žijícím zvířatům (například kočky lovící myši).
Vždy si přečtěte, pro jaké zvíře je dané antiparazitikum vhodné a vyberte správný přípravek dle hmotnosti zvířete. Nepřekračujte dávkování uvedené v příbalové informaci.