Chronické žilní onemocnění se projevuje žilní hypertenzí, která má za následek rozšiřující se žilní stěny. Žilní stěny se natahují, oslabují a deformují se žilní chlopně, které zabrání žilnímu návratu a krev hůře postupuje směrem k srdci. Největším problémem bývají žíly dolních končetin, kdy při vzpřímené poloze musí žilní chlopně pumpovat krev proti gravitačnímu spádu. Dochází tedy k hromadění krve a otoku dolních končetin. Při dlouhodobě neléčené žilní hypertenzi může dojít k zánětu, který se může projevit kožními změnami i žilním vředem.
Léčba chronického žilního onemocnění zahrnuje režimová opatření, konzervativní léčbu a chirurgickou léčbu, či sklerotizaci. Mezi režimová opatření patří: omezení delšího stání či sezení, odpočinek vždy se zvednutými končetinami, zařazení pohybové aktivity (svižná chůze, rekreační běh, lehká cyklistika, turistika) a snížení nadváhy. Mezi konzervativní přístup patří kompresní terapie a farmakoterapie (flavonoidy). Základem by mělo být nošení kompresních punčoch, které díky kompresi zlepšují žilní návrat. Punčochy by se měly nasazovat vždy ráno, předtím než končetiny otečou. Stejné pravidlo platí pro měření nohou při výběru punčochy. Vždy by se mělo jednat o ranní míry.
Diosmin je přirodní flavonoid nacházející se v mnohých rostlinách (například routa vonná nebo rostlinách řádu citrus). Flavonoidy působí protizánětlivě a antiedematózně (proti otoku). Dále mají schopnost zlepšovat mikrocirkulaci kapilár tím, že zmírňují křehkost a zlepšují prostupnost kapilár. V neposlední řadě zlepšují tonus žilních stěn.
Pokud máte podezření na nově vzniklé chronické žilní onemocnění, neváhejte se obrátit na svého lékaře.