Acne vulgaris se běžně vyskytuje u adolescentů a mladších dospělých. Jedná se o zánětlivé onemocnění pokožky. Především jsou postiženy mazové žlázy a vlasové folikuly. Proč akné vzniká? V důsledku výkyvů pohlavních hormonů dochází k nadbytečné produkci kožního mazu. To má za následek ucpávání mazových žláz pokožky a přemnožení přirozeně se vyskytujících bakterií (Propionibacterium acnes) a kvasinek na pokožce. Dochází tedy k zánětu žláz, který se projevuje buď otevřeným komedonem (černá tečka), nebo uzavřeným komedonem (bílé pupínky). Výskyt akné dále ovlivňuje genetika, věk, těhotenství, menses, UV záření, vnější vlivy jako je tření (pokrývky hlavy, čelenky), mechanické vymačkávání pupínků pacientem.
Výskyt akné je typický na obličeji v T-zóně, dále ve vlasové části hlavy, na horní polovině zad a hrudníku. U hlubokých velkých komedonů dochází až k abscesovitým projevům. Pokud se akné neléčí, dochází k trvalému poškození mazové žlázy, které se zhojí jizvou. Léčbu akné je vhodné zahájit hned na počátku onemocnění, kdy ještě škody na pokožce nejsou velkého rozsahu. Na léčbu lépe reagují pacienti s lehčí formou akné. Vhodné je navštívit dermatologa a o možnostech terapie se poradit s ním. Z volně prodejných preparátů jsou k dispozici gely s benzoylperoxidem, který působí proti bakteriím. Jeho nevýhodou je vysušování pokožky a odbarvování oblečení. Po jeho aplikaci by se pokožka neměla vystavovat slunečnímu záření (je vhodné jej aplikovat na noc).
Základem by měla být správná péče o aknózní pokožku, díky které dokážeme předejít horším projevům akné. V první řadě dvakrát denně pokožku čistíme od nečistot z ovzduší, ale i od make-upu, či mikrobů žijících na polštáři. K tomu slouží speciální micelární vody či gely, které jsou určeny přímo na mastnou pleť se sklonem k akné. Takové přípravky by neměly obsahovat alkohol, který pokožku zbytečně dráždí a vysušuje, a oleje, které pokožku zbytečně mastí. Důležité je pokožku ošetřovat jemně a zbytečně ji mechanicky nedráždit. Poté je vhodné aplikovat hydratační krém nebo gel, který je také určen pro aknózní pleť. Před nanesením krému je důležité si umýt ruce. V létě bychom měli volit krémy s UV faktorem, jelikož UV záření zhoršuje léčbu jizev. Někdy je méně více, proto při péči o pleť nepoužíváme velkou škálu produktů. Není vhodné produkty často střídat. Mnohdy se stává, že na počátku léčby akné se pleť na pár týdnů paradoxně zhorší, ale poté dochází k jejímu uzdravování, proto je vhodné vytrvat.
Závěrem ještě pár tipů. Je vědecky dokázáno, že potraviny s vysokým obsahem cukru (glykemickým indexem) zhoršují průběh nemoci. Vhodné je dbát na zdravý životní styl, jíst dostatečné množství vlákniny (celozrnné potraviny, zelenina). Studie nepotvrdily negativní vliv vysokoprocentní hořké čokolády na průběh onemocnění. Dále bychom se měli vyvarovat zbytečnému sahání si na obličej, kterým zbytečně dráždíme a zanášíme pleť nečistotami. Každý týden bychom si měli měnit ložní prádlo, jelikož na polštáři se nám množí velké množství mikroorganismů. Dále je vhodné mít vyčleněný ručník pouze na sušení obličeje, který je vhodné také pravidelně měnit. Dámy by si měly sáhnout do svědomí a řádně by měly čistit štětce i houbičky na líčení dezinfekcí alespoň jedenkrát týdně (ideálně denně). Make-up bychom měli volit speciálně vhodný na aknózní pleť.