Po dlouhé zimě se často stává, že pociťujeme únavu a vyčerpání. Mnohdy je třeba nastartovat imunitu suplementací různých vitamínů a minerálů (například vitamín C a D). Tradičně jsou v naší kultuře zakořeněny jarní půsty a očisty, které napomáhají detoxikovat organismus od toxických látek. Hlavním detoxikačním orgánem jsou játra. Zde je důležitá především strava, kterou je vhodné odlehčit (omezit konzumaci tuků a alkoholu). Dále nám pomůže s očistou jater ostropestřec nebo fosfolipidy, kterým jsem se věnovala v předchozích článcích. Druhým detoxikačním orgánem jsou ledviny. Zde můžeme využít různých diuretických bylin jako je kopřiva, bříza či jehlice. Tyto byliny nalezneme v různých čajových směsích (diuretických, detoxikačních, lymfatických). Chtěla bych upozornit, že diuretické byliny nejsou vhodné pro kardiaky.
V českých podmínkách se tradičně na jaře využívá nať kopřivy. Podle lidového léčitelství je ideální sbírat mladé kopřivy, z nichž se dá připravit nálev nebo výluh, či je použít v kuchyni (například jako kopřivový špenát). Jarní detox by měl trvat minimálně jeden týden. Vhodný je nálev, který se připraví zalitím natě čerstvých kopřiv vroucí vodou, které se luhují osm až patnáct minut. Dá se popíjet i výluh, kdy hrst kopřiv zalijeme studenou vodou a luhujeme přes noc. Vždy je vhodné během dne popíjet alespoň tři šálky.
V moderním pojetí se k nám dostaly „zelené potraviny“, které také můžeme použít pro jarní očistu. Jedná se o rostliny bohaté na chlorofyl, který jim napomáhá s detoxikací. Dále obsahují mnohé stopové prvky a minerály. Mezi tyto potraviny řadíme: Chlorellu, která se získává ze sladkovodní řasy Chlorella vulgaris. Dále Spirulinu, kdy se jedná o komerční název pro rod modrozelených sinic Arthospira. Také mladý ječmen a mladou pšenici, kdy se sklízejí mladé výhonky ječmene setého (Hordeum vulgare) a pšenice seté (Triticum aestivum), které se lisují na kapalný extrakt, jež je vysoušen. Dají se pořídit samostatně či v kombinaci ve formě tablet nebo prášku. Chtěla bych upozornit, že tyto doplňky stravy nenahradí pestrou stravu, ani nedokáží zcela suplementovat chybějící minerály. Zvýšené množství chlorofylu je ale ideální pro jarní detoxikační kúru, jelikož chlorofyl působí jako antioxidant.
Pro lepší trávení a očistu se dají použít řepové šťávy, či samotné navýšení konzumace červené řepy, která obsahuje velké množství antioxidantů. Dále se používá i kořen pampelišky, ze kterého se připravuje čaj formou nálevu. Takový nálev je bohatý na hořčiny, které napomáhají s trávením. Kořen pampelišky se zalije vroucí vodou a luhuje deset až patnáct minut. Ať už si vybereme jakoukoliv formu jarní očisty, vždy je vhodné se vyhnout extrémům (dlouhé půsty, extrémní stravování), které by mohly u mnohých populačních chorob vyvolat komplikace. Extrémní snížení hmotnosti vede k uvolnění toxinu z tukové tkáně a zbytečnému zatížení organismu.