Už tradičně se v únoru budeme zapojovat do kampaně „Suchý únor“, která je zaměřena na omezení konzumace alkoholu. Při konzumaci alkoholu dochází nejen k zatížení jater, ale i ke zpomalení přenosu v centrální nervové soustavě, vyššímu zatížení ledvin (ledviny vylučují více tekutin, než by měly) a dochází ke zvýšení krevního tlaku. Každému je jasné, že přílišná konzumace alkoholu není pro lidský organismus dobrá. Dle kardiologů je přípustná sklenička vína denně, dle neurologů nikoli. Díky měsíci bez alkoholu může každý zjistit, zda zvládne měsíc nekonzumovat, nebo je již na hranici závislosti. V předchozích letech jsme se seznámili s látkami, které dokáží pomoci s detoxikací jater (např. silymarin z ostropestřce mariánského nebo fosfolipidy), jež doporučuji přidat, pokud se rozhodnete nekonzumovat alkohol.
Dnešní článek bych chtěla věnovat obecně konzumaci alkoholu při užívání léčiv. Jako lékárnice doporučuji vyvarovat se při jakémkoliv užívání léčiv zcela alkoholu. Jsou ale léčiva, u kterých společná konzumace s alkoholem může navodit život ohrožující stav. Při terapii antibiotiky (nifuratel, sulfamethoxazol či metronidazol) doporučuji úplně vynechat konzumaci alkoholu (na oslavách i přípitek), a dále nekonzumovat alkohol i následující týden po ukončení léčby. U zbylých antibiotik také doporučuji nekonzumovat alkohol, jelikož by mohlo dojít k prodloužení terapie infekce, ale přípitek je již přípustný. Z terapie akutních stavů stojí za poznámku léčiva k útlumu kašle, a to především kodein, dextrometorfan a levodropropizin, která sama o sobě tlumí dechové centrum a tlumí i dráždění ke kašli. Při současném užívání s alkoholem, který také tlumí dechové centrum, by mohlo dojít až k zástavě dechu. Konzumace alkoholu není vhodná ani u léků na uvolnění svalů, které samy o sobě ovlivňují pozornost.
Obecně u dlouhodobé terapie léčivy také nedoporučuji konzumaci alkoholu, avšak jsou případy, kdy by se měl alkoholu pacient naprosto vyhýbat. Například u léčiv k terapii úzkosti, deprese, schizofrenie a dalších nemocí duše, kdy by mohla konzumace alkoholu zhoršovat samotný psychický stav. Dále léčiva navozující spánek (např. zolpidem, bromazepam, oxazepam) v kombinaci s alkoholem nejsou vhodná. Zde by mohlo dojít k útlumu dechového centra. Co pacienty mnohdy překvapí, je zákaz konzumace alkoholu při užívaní metforminu (nejčastější účinná látka užívaná k terapii diabetu). Při současné konzumaci metforminu s alkoholem dochází ke snížení krevní hladiny cukru, které může vést až k hypoglykemickému kómatu. Alkoholu by se měli vyhnout i všichni pacienti užívající paracetamol, který se používá v kombinovaných tabletách proti bolesti na recept, či volně prodejných tabletách nebo sáčcích, ale i samostatně jako lék volby při teplotě či bolesti. Naprosto nevhodné je užívaní paracetamolu při kocovině, kdy by mohlo dojít k trvalému poškození jater, které vede v lepším případě k transplantaci jater. Pokud trpíte silnou kocovinou, základem by měla být hydratace organismu (postačí čistá voda či rehydratační roztok). Analgetika by se neměla primárně užívat vůbec. V případě silné bolesti hlavy můžeme doporučit látky s ibuprofenem.
Zamysleme se tedy při užívání svých léčiv nad tím, zda je konzumace alkoholu nevhodná nebo přímo škodlivá. Pokud si nejste jisti, doporučuji zkonzultovat vaše léčiva s lékárníkem.