V letošním roce zaznamenáváme vyšší množství streptokokových angín, které se nejčastěji objevují v dětském kolektivu. Nejčastějším patogenem způsobujícím bakteriální akutní angíny je Streptococcus pyogenes (dále může infekci způsobit pneumokok, stafylokok nebo hemofilus). Streptokoková angína se projevuje vysokou horečkou (přes 38 °C), která nastupuje náhle. Bolest v krku je urputná a krční mandle jsou velice zduřelé. Obvykle dochází i ke zduření lymfatických uzlin. Inkubační doba jsou dva až čtyři dny. Streptokokus se šíří kapénkovou infekcí.
V populaci je velké množství přenašečů streptokoka tzv. bacilonosičů. U těchto osob streptokok nezpůsobuje samotnou infekci, pouze žije na sliznici ústní dutiny a je pro samotného bacilonosiče neškodný. Bohužel při snížené imunitě se může i u takové osoby rozvinout infekce. Dále tito lidé přenáší infekci na další osoby ve svém okolí. Proto je vhodné při opakovaných streptokokových angínách udělat stěr a kultivaci u celé rodiny a přeléčit všechny členy.
V akutní fázi infekce jsou základem léčby antibiotika. Dále je vhodné krk dezinfikovat pomocí pastilek nebo sprejů, které potlačují také množení bakterií. Při horečkách jsou důležité především tekutiny. Pokud se nám nedaří horečky srazit pomocí antipyretik (paracetamol, ibuprofen) můžeme přidat i zábaly. Zábal je vhodné dělat jen v případě, kdy jsou končetiny horké. Přikládáme namočený ručník ve vlažné vodě (cca 18 °C) jen na trup, končetiny necháváme volné. Druhou možností ochlazování jsou koupele vlažnou vodou. Zábal nebo koupel by neměla trvat déle než deset minut. Při silném otoku v krku můžeme přistoupit i k Priessnitzovu obkladu, kdy namočíme šátek do studené vody a přiložíme na krk, následuje neprodyšná vrstva igelitu a poslední vrstva je suchý šátek. Takový obklad aplikujeme na dvě až tři hodiny.
Při opakujících se infekcích nebo k prevenci je vhodné zvážit užívání orálních probiotik, která umí osídlit sliznici dutiny ústní. Tato probiotika se preventivně užívají večer před usnutím, aby mohly působit v dutině ústní celou noc. Tablety se rozpouštějí v ústech a po jejich užití není vhodné pít ani jíst. Orální probiotika obsahují celou škálu přátelských bakteriálních kmenů, základem by měl být Streptococcus salivarius K12, který je vhodnou prevencí před infekcí krku, dutiny ústní nebo středouší. Na posílení imunity je vhodné doplňovat i vitamín D, zinek nebo betaglukany z hlívy ústřičné, kterým se věnovaly předchozí články (například Zinek a podpora imunitního systému).