Rakovina kůže je jedna z nejčastěji diagnostikovaných onkologických onemocnění v České republice. Mezi nejagresivnější rakoviny kůže řadíme melanom. V souvislosti s tímto onemocněním ročně celosvětově umírá až 48 000 lidí. Dalším typem kožního nádoru je bazaliom, který má lepší prognózu pro pacienta. Na rozdíl od melanomu bazaliom roste pomalu a zřídkakdy metastazuje (vytváří druhotná ložiska nádoru v těle).
Tyto nádory se nejvíce objevují na nejčastěji odhalovaných částech těla, na které dopadá největší množství slunečního záření (ramena, záda, aj.). Jen 10 % melanomových nádorů vzniká na genetickém podkladě. Vyšší pravděpodobnost výskytu mají pacienti, kteří mají přímého příbuzného s touto diagnózou. Za největší rizikový faktor se považuje nadměrné vystavování se UV záření, a to především pobyt na slunci (práce na zahrádce, opalování), nebo návštěvy solária. Mezi další rizikové faktory řadíme nízký fototyp (lidé se světlou kůží), vyšší věk, nebo sníženou schopnost imunitního systému (například po jiné onkologické léčbě nebo autoimunitním onemocnění).
Rakovina kůže se může projevit různou formou. Měli bychom věnovat pozornost všem nově vzniklým pigmentovým skvrnám/znaménkům. Pokud jsou znaménka různobarevná (například s červenými či černými tečkami), svědivá, zvětšující se, vystupující, je vhodné navštívit dermatologa. Překvapivě se může rakovina kůže projevit skvrnkou připomínající jizvu, perleťovým výstupkem či krvácivým puchýřem s krustou. Mezi rakovinu kůže řadíme různé druhy onkologických změn, a proto projevy mohou být různé. Je třeba mít na paměti, že pro každý typ rakoviny je typické nekontrolovatelné množení buněk, a tedy bychom se měli obávat nově vzniklých útvarů na kůži.
V rámci prevence je vhodné každoročně navštívit dermatologa. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale mnohé pojišťovny na něj zpětně přispívají. Vyšetření probíhá vždy ve spodním prádle a dermatolog postupně prohlédne kůži celého těla pomocí dermatoskopu (speciální lupa). Zásadní je i prevence v domácích podmínkách, kdy by si měl každý z nás prohlédnout podezřelá znaménka. Řídíme se pravidlem ABCDE, kdy postupně kontrolujeme znaménko. A (asymetry): vyšetřujeme nesouměrnost daných znamének. B (boundary): značí rozpitost a nejasnou hranici znaménka. C (colour): zaměřujeme se na barvu znaménka, riziková je nejednotná barva (např. černé skvrnky v rámci hnědého znaménka). D (diameter): za riziková se považují znaménka větší než 6 mm. E (evolution): barva, tvar nebo velikost se v průběhu času změnila. Pokud z těchto pěti bodů splníme alespoň dva, je vhodné navštívit dermatologa a žádat vyšetření takového znaménka, toto vyšetření již pojišťovna hradí.
Z daných poznatků se jeví jako zásadní efektivní ochrana před UV zářením. Především v jarních měsících bychom se měli chránit před slunečním svitem. Nad Českou republikou je na jaře nejslabší ozonová vrstva. Navíc kůže je po zimě světlejší a tedy náchylnější. Pobyt na sluníčku není vhodný mezi dvanáctou až patnáctou hodinou od jara až do konce babího léta. Pokud plánujeme delší pobyt na slunci, je vhodné se vždy zahalit a odhalená místa vždy namazat dostatečnou vrstvou opalovacího krému s vysokým faktorem.