Zinek již roky mnozí znají jako stálici v doplňcích stravy pro zdravé vlasy a nehty. Tento prvek má ale i další zajímavé schopnosti. Jednou z nich je schopnost zinku podpořit imunitní systém. Bylo prokázáno, že především v rozvojových zemích lidé trpí sníženou hladinou zinku v organismu. V těchto studiích také dokázali, že podávání zinku prokazatelně snižuje výskyt infekčních virových onemocnění.
Jak tedy zinek dokáže ochránit před onemocněním?
Celý komplex reakcí, kterých se zinek účastní, je komplikovaný. Zjednodušeně zinek stimuluje vznik bílých krvinek, které jsou schopné zachránit ještě nenapadené buňky našeho těla nebo pomáhají přímo likvidovat vir. Dále přispívá ke správnému fungování dlouhodobé imunity vůči virům. Studie prokázaly, že krátkodobé zvýšení přijmu zinku na 75 mg denně vede ke snížení příznaků infekcí.
Zinek je prvek pro tělo esenciální (tělo si jej nedokáže vytvořit), a proto jej musíme přijímat stravou. Nalezneme jej především v luštěninách, oříšcích nebo ovesných vločkách. Nedostatek zinku pozorujeme především u seniorů, kde dochází ke změně stravovacích návyků. O zařazení doplňků stravy obsahujících zinek bychom mohli uvažovat v zimních měsících. Dle světové zdravotnické organizace je doporučená denní dávka pro dospělého člověka 25 mg, u nejmenších dětí je 5 mg a s věkem se postupně zvyšuje.
Při infekcích tedy doporučujeme dospělým užívat jednu tabletu obsahující 25 mg zinku, například v přípravku Walmark Zinek forte. Preventivně postačí jednou denně 15 mg zinku, například v přípravku Walmark Zinek. Lépe vstřebatelný je zinek v přípravku Bioaktivní Zinek, který obsahuje organicky vázanou formu glukonanu zinečnatého (tj. 15 mg čistého zinku). Přípravek je vhodný pro děti od 12 let.
Pro správné fungování imunity by v naší stravě neměly chybět ani potraviny bohaté na vitamín C (brambory, kysané zelí nebo ovoce) a vitamín D (ryby, vejce nebo mléčné výrobky). Pro podporu imunitního systému se také doporučují přípravky obsahující betaglukany z hlívy ústřičné.